Hamvazószerda van, elkezdődött a negyvennapos böjti időszak

Lezárult a farsangi időszak, és a keresztény hagyományok szerint elkezdődik a nagyböjt időszaka, melynek első napja a hamvazószerda. A szárazszerdának vagy böjtfogószerdának is nevezett nap mozgó ünnep, tehát minden évben máskor esedékes.
A húsvétot megelőző nagyböjt hossza Jézus negyvennapos böjtjét követi, vagyis a hamvazószerda mindig a húsvétvasárnaptól visszaszámolt negyvenedik hétköznap - beleértve a szombatokat is. Nem számolják bele viszont az ebbe az időszakba eső hat vasárnapot, mivel a nyugati egyházban a hét ezen napján nincsen böjt. A hamvazószerda legkorábbi lehetséges időpontja február 4., legkésőbbi pedig március 10.

Hamvazószerda
A katolikus egyházban ezen a napon az előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka elhamvasztásából származó, szentelt hamuból keresztet rajzolnak a hívők homlokára. Ezt a szertartást hamvazásnak nevezik, mely a bűnbánat jelképe, hiszen a hamu emlékeztet az elmúlásra.

Eltűnnek a díszek és a virágok a templomokból, az oltár és környezete pedig lilába öltözik, a plébánosok lila színű ruhában miséznek, az orgona is csak az énekek kísérésére van – mától elkezdődik a negyvennapos nagyböjti időszak, hiszen hamvazószerda van. Különleges időszak ez, ezek a húsvétra való felkészülés, a bűnbánat napjai.
Ma szigorú böjti nap van,
tehát nem szabad húst enni, és étkezni is csak háromszor lehet, jóllakni pedig csupán egyszer. A böjt megtartása kötelező minden katolikus számára, aki a 18. életévét betöltötte, de a 60. évét még nem kezdte meg, míg a mai és a nagypénteki hústilalom a 14. életévüket betöltöttekre is vonatkozik.
Mi a nagyböjt?
A nagyböjt latin neve a quadragesima, ami magyarul negyvenet jelent, ez egyrészt a böjt hosszát jelzi, másrészt szent szám, amely gyakori a Bibliában. A vízözönt megelőzően negyven napig ömlött az eső a földre, a választott nép negyven évig élt a pusztában, Mózes negyven napig tartózkodott a Sínai hegyen, Illés negyven napig vándorolt a Hórebig, míg Jónás negyvennapos böjtöt hirdetett Ninivében.

– Nyilvános működésének kezdetén Jézus is negyven napig böjtölt, föltámadása után pedig ugyanennyi ideig tartózkodott a Földön. Jézus azért böjtölt, hogy megmutassa, a böjt által fel tudjuk venni az ördög ellen a küzdelmet. Az Újszövetségben a farizeusok gyakran böjtöltek látványosan, ez azonban a külsőség veszélyét hordozta magában, ezért Jézus többször is felemelte a szavát a képmutatás ellen. Jézus szemében a böjt a gyász jele, tanítványai azonban nem gyászolhattak, mert Őbenne az üdvösség ideje köszöntött be, viszont halála után már a tanítványok is böjtöltek, hiszen a második eljövetelére vártak. Így a böjt új értelmet nyert, nem a gyász és vezeklés jele lett, hanem az eljövendő Úrra való várakozásé .
Néphiedelem
Aki hamvazkodik, azt a néphiedelem szerint nem gyötri majd fejfájás. A szokás az őskeresztényektől eredeztethető, akik vezeklésként hamut szórtak a fejükre. A hamvazkodás már a 12. század óta az egyházi szertartás része.
Forrás:
Archívum
Hozzászólások
A hozzászóláshoz jelentkezzen be!
Napi aktuális archívum
- 2022.05.23. Sosem látott világválság jön 2022-ben?
- 2022.05.22. CASCIAI SZENT RITA
- 2022.04.17. 95 éves XVI. Benedek pápa
- 2022.04.16. Száműzetésben halt meg Pilátus, aki halálra ítélte Jézust
- 2022.04.15. Nagypéntek – Jézus Krisztus kereszthalálának napja
- 2022.04.10. Virágvasárnap a Nagyhét ünnepélyes megnyitása
- 2022.04.04. Győztünk!
- 2022.04.02. Fontos, hogy tudd !
- 2022.03.30. Minden vádpont alól felmentették Päivi Räsänent
- 2022.03.20. Halhatatlanok vagyunk